“ Jestem otwarty na wymiane poglądów, ale prosze nie sugerować, ze chcę komukolwiek ułatwiac zabijanie matek z dziećmi, bo nic takiego nie powiedziałem, ani nie napisałem. Tym bardziej przez mysl mi to nie przeszło.
Teraz bardziej konkretnie i merytorycznie.
1) Chodników z asfaltu nikt w Krosnie nie robił juz od wielu lat, zatem skad przekonanie, że byłyby fatalnej jakosci? Te które są maja pewnie ponad 30 lat, a wiekszośc ich uszkodzeń to po prostu niechlujnie załatane nawierzchnie po pracach przy instalacjach podziemnych.
W innych krajach i miastach robi się całkiem duzo chodników asfaltowych, wydziela sie na nich biała farbą ściezki rowerowe, które też znakomicie służą osobom przemieszczajacym się na rolkach.
dlaczego tego nie zastosowac w Krosnie na chodnikach przy osiedlach mieszkaniowych i na dłużych, słabo zabudowanych odcinkach jak wspomnie ulice Krakowska i Tysiąclecia?
2) chodnik przy Parkowej? Ma Pan na mysli ten odcinek wzdłuż Parku w kierunku wałów przy ul. Grodzkiej ? Pan raczy żartować? Chodnik zaczyna się tam właśnie rozłazić, mrówki wynosza spod niego piasek, pojawiają się zagłębienia. To jest przykład dobrego chodnika?
3) Chodnik przy Grodzkiej jest w całkiem dobrym stanie, ale prosze mnie poprawić jesli się mylę - jest nowszy niz na Parkowej? W niektórych miejscach juz i tak pojawiały się na nim problemy jak powyzej. Na razie nie jest źle...ale uwaga krawęznik przy tym chodniku jest NIŻSZY (!) niż wspomniane przez pana sokołowskiego 16 cm. Może to dlatego jest bardziej odporny na przemieszczanie się tej sypkiej masy pod spodem ?
4) Pobliski chodik na Lwowskiej już sie krzywi oraz jest uroczo ozdobiony wyrastajaca trawą i chwastami i piaskiem nanoszonym przez mrówki.
5) Propo Lwowskiej polecam ten art: http://www.krosnocity.pl/wiadomoci/kronika-kryminalna/byli-pijani-i-wyl-dowali-poza-jezdni.html
W tym miejscu przy ul Lwowskiej krawęznik ma te normatywne 15-16 cm. Nie pomogło. Auta nie zatrzymało nawet drzewo. Od tego, żeby pijani lub szaleni kierowcy nie jeździli po mieście jest edukacja, uswiadamienie skutków, policja, radary, mandaty, progi zwalniajace itp. Twierdzenie, zę 16 cm krawęznik zatrzyma samochód to fikcja. Żeby zabezpieczyć chodnik przed wariatem trzebaby rozstawiac metalowe bariery.
5) tymczasem wysoki krawężnik wręcz uniemozliwia awaryjny wjazd na chodnik gdy np mna zakorkowanej ulicy trzeba przepuścic pojazd pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej.
6) wysokie (w Krośnie nieraz około 20 cm !) krawęzniki powoduja duze różnice poziomu przy każdym zjeździe na posesję. Rowerzyści juz się skarżą że jazda ścieżkami rowerowymi wyznaczonymi na takich chodnikach moze przyprawic o chorobe morską. W zimie te "zjazdy" na chodnikach" są groźne szczególnie dla osób mniej sprawnych fizycznie.
”