Raportuj komentarz

Witam!

W zasadzie w meteorologii nie istnieje określenie "pojedynczy opad", nie używa się takiego sformułowania. :) Prognoza jest często dostosowywana na potrzeby Czytelników, w taki sposób, aby była bardziej czytelna. ;) W meteorologii wyróżnia się dwa typy opadów ze względu na pochodzenie: przelotny i ciągły.

Gdyby jednak stosować słownictwo stricte meteorologiczne, to z odbiorem takiej prognozy mogłoby być różnie. Podam przykład: w meteorologii np. jako opad przelotny określa się tylko opad pochodzenia konwekcyjnego, bez względu na jego czas trwania (nie istnieje w ogóle kryterium czasowe), a jako opad ciągły traktuje się opad wypadający głównie z chmur wznoszenia ślizgowego. Nawet jeśli trwa kilkadziesiąt minut. Przypuszczam jednak, że gdyby były prognozowane opady długotrwałe pochodzenia konwekcyjnego, to raczej niestosowne byłoby napisanie prognozy "opadów przelotnych". Tzn. inaczej - meteorolog by zrozumiał, Czytelnik spoza środowiska - niekoniecznie.

Natomiast co do kwestii pozostałych: prognoza sporządzana jest już bardziej na zasadach meteorologicznych, i tak okres "nocny" obejmuje godziny od 20:00 do 08:00 w trakcie obowiązywania czasu letniego, a w czasie zimowym od 19:00 do 07:00. Dzień to pozostała część doby.

Dziś w Krośnie do południa mieliśmy około 27 °C. Dokładne dane z dobowym maksimum będą po 20:30. Pomiary ze stacji krośnieńskiej dostępne są chociażby tutaj:) :
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12670&decoded=yes&ndays=2&ano=2014&mes=07&day=14&hora=22

Po południu w zatoce niskiego ciśnienia i związanej z nią linią zbieżności utworzyła się burza, czyli w sumie mniej więcej tak jak planowano. Było natomiast pewne, że burza, która się utworzy, będzie pojedynczym zjawiskiem i nie będzie kolejnych. Stąd sformułowanie "pojedynczy opad lub burza". :) Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem i pomogłem. :)

Pozdrawiam serdecznie!