REKLAMA
Strona główna / Aktualności / Krosno / Krosno ma koronera

Krosno ma koronera

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Są już w Krośnie lekarze, którzy stwierdzą zgon w niecodziennych przypadkach na terenie miasta. Funkcję miejskiego koronera będą pełnili lekarze Pogotowia Ratunkowego.  Miejski koroner ma za zadanie stwierdzenie zgonu tylko w niektórych przypadkach.

Jako pierwsi informowaliśmy o potrzebie powołania koronera i prowadzonych w związku z tym rozmowach. Zobacz: Krosno będzie miało koronera. W styczniu 2017 roku ustalenia były bliskie finalizacji. Zobacz: W Krośnie będzie pracował koroner.

Kiedy nastąpi śmierć bliskiej osoby, konieczne jest stwierdzenie zgonu, ustalenie przyczyny  zgonu  i wystawienie karty zgonu. Wszystkie te czynności musi wykonać lekarz.

Istotne fakty
Jeżeli śmierć nastąpiła w czasie, kiedy lekarz rodzinny jest dostępny, w przychodni lub w szpitalu w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, to w pierwszej kolejności właśnie do nich należy się zwrócić, aby wykonali czynności związane ze stwierdzeniem zgonu.

W przypadku, gdy nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu, formalnie zgon stwierdzą lekarze powołani przez miasto.

Miejski koroner ma za zadanie stwierdzenie zgonu w niektórych przypadkach. Chodzi np. o sytuacje, gdy osoba zmarła nagle, ale nie w placówce zdrowia (np. szpital), wcześniej przez 30 dni nie była u lekarza rodzinnego, a śmierci nie poprzedziła akcja ratunkowa prowadzona przez profesjonalny personel.

Dostęp telefoniczny całą dobę pod numerami telefonów: 602 336 882 lub 606 477 179.

pd

2 komentarze

  • Co to jest za info!! Zadnej zwiezlej tresci zadnych konkretnych informacjii.Wyobrazam sobie ze czytaja to ludzie wiekowi-i co , ano nic nie pojmyją! Powinno byc napisane .Zgon nalezy zglosic pod 112(np) reszta należy do sluzb zdrowotnych. Jesli taka instytucja ma pomoc-powinna byc maksymalnie prosta i jasna!!

  • Bardzo szczególny ten opisany ten przypadek. A poza tym podobno rodzinny jest całodobowy. Generalnie bełkot.

REKLAMA