Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 
 

Pogoda

Znajdujemy się w obszarze przejściowym pomiędzy wyżem znad Europy Północno-Zachodniej a rozległym niżem znad Morza Barentsa rozciągającym się niemalże południkowo przez obszar wschodniej części kontynentu. Front atmosferyczny drugiego z wymienionych układów ciśnienia zahaczy nas w połowie tygodnia, przynosząc opady deszczu. Na razie jeszcze chłodno, ale na horyzoncie widać już znaczne ocieplenie.

REKLAMA




Niebawem sięgnie nas klin wyżu znad Morza Północnego, ale póki utrzymuje się cyrkulacja północna, to za ciepło nie będzie. W dodatku, w wyniku konwekcji tworzyć się będą licznie chmury, które ograniczone inwersją osiadania rozlewać się będą na całe niebo, odbierając nam słoneczne chwile przy i tak już zimnej pogodzie.

Nad Morzem Norweskim mamy wyż, który za kilka dni skieruje do całego naszego kraju powietrze arktyczne. Niestety, podobnie jak w zeszłym roku, czeka nas kwietniowy atak zimy związany z rozległym niżem znad wschodniej Europy. Pocieszający jest jedynie fakt, że wegetacja nie jest tak rozwinięta jak 350 dni temu, a zatem straty - choć nieuniknione - może nie będą drastyczne. Oprócz śniegu i chłodu należy spodziewać się porywistego, rzecz jasna zimnego wiatru z kierunków północnych, dodatkowo obniżającego temperaturę odczuwalną, a w niedzielę powodującego zawieje śnieżne.

We wtorkowy poranek ciśnienie względne przekroczyło 1020 hPa, ale musimy poczekać jeszcze dobę, zanim dostaniemy się pod wpływ wyżu. Póki co przez nasz kraj wciąż przechodzi front atmosferyczny, który odsunie się za nasze granice dopiero w środę rano. W połowie tygodnia zatem więcej słońca, a dzięki temu też trochę cieplej. Wiatr z kierunków północnych.

Klin wysokiego ciśnienia, który rozbudował się we wtorek, utrzyma się tylko do środowego południa. Trzeci dzień tygodnia w większości zapowiada się przyjemnie, choć rano będzie dość chłodno, a w wielu miejscach wystąpią mgły. Późnym popołudniem natomiast wystąpią przelotne deszcze, jednak zanim nadejdą, to temperatura wzrośnie do 16°C, a słońca nie zabraknie. W czwartek natomiast zachmurzenie zdecydowanie wzrośnie, będzie też chłodniej.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla Krosna i powiatu krośnieńskiego.

W pierwszą dobę nowego tygodnia pogodę ukształtuje niż, mogą zatem występować przelotne deszcze i nie zabraknie chmur. Przejaśnienia - wyłącznie początkowo. We wtorek ciśnienie wyższe, co związane będzie z rozbudową klina wyżu. Opady ustąpią, a w ciągu dnia na dłużej wyjrzy słońce, szczególnie w drugiej połowie doby.

Nad Skandynawią tworzy się wyż, który w sobotę sięgnie naszego kraju i zmieni w Polsce kierunek wiatru na wschodni. Jego wpływ potrwa jeden dzień, a w niedzielę z południowego zachodu nasuną się chmury związane z niżem. Najbliższe popołudnia wyraźne cieplejsze. Ostatnia doba tygodnia minie z najwyższymi temperaturami w tym tygodniu, ale już - jak wspomniano wyżej - będzie ona zdecydowanie wilgotniejsza.

Polska znajduje się w chłodnym powietrzu polarno-morskim, a na początku tygodnia z północy na południe przewędruje przez nasz kraj front chłodny sprowadzający powietrze arktyczne i przelotne opady śniegu. W poniedziałek w okresach przejaśnień widzialność będzie więc bardzo dobra, a w trakcie opadów przelotnych spadać będzie do umiarkowanej, ma też dokuczać nam porywisty północny wiatr i szybko wzrastać ciśnienie. Chłodno, ale od wtorku już słonecznie i sucho. Ocieplenia spodziewajmy się w połowie tygodnia.

Przez południowo-wschodnią Polskę rozciąga się fragment frontu atmosferycznego. Jedna z fal na nim powstałych, czyli ośrodek niskiego ciśnienia, przeszła nad naszym krajem w czwartek, druga zahaczy o nas w piątek i sobotę. Należy spodziewać się spadku temperatur oraz opadów - początkowo deszczu, potem deszczu ze śniegiem. W nocy z niedzieli na poniedziałek powrócą przymrozki.

Południowy wiatr sprowadza do Polski ciepłe powietrze. Mamy więc wiosenne warunki pogodowe, ale pozostajemy pod wpływem niżu. Zmiana pogody na chłodniejszą czeka nas w weekend. Środa i czwartek ze spadającym, niskim ciśnieniem, ale na razie wciąż ciepło. Przelotnie popada deszcz.

Na początku tygodnia pozostaniemy po wschodniej stronie niżu rozciągającego się od Morza Barentsa i Skandynawii po zachodnią, południowo-zachodnią Europę oraz Atlantyk. Do Polski napływa ciepłe, mimo że przetransformowane powietrze z dalekiego południa, a to oznacza ciąg dalszy wysokich temperatur. W poniedziałek i wtorek przyjemne będą również noce i poranki.

Okres napływu ciepłego powietrza obejmie całą pierwszą dekadę marca, a nawet zahaczy o początek drugiej. Przed nami kolejne wyżowe dni. W marcu słońce świeci już na tyle mocno, że w obszarach wyżowych chmur podinwersyjnych jest coraz mniej i w połowie tygodnia nie należy się ich spodziewać. Chmury - owszem - wystąpią w środę w piętrze wysokim, ale ich wpływ na nasłonecznienie nie jest znaczący, więc możemy oczekiwać słonecznej aury i popołudniami wysokich temperatur.

REKLAMA




 

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
tel. 506327412
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj